Temperatura psa – czyli wyznacznik zdrowia naszego pupila

Temperatura psa – czyli wyznacznik zdrowia naszego pupila

Niejednokrotnie obniżona lub podwyższona temperatura ciała psa może nam zasugerować, że dzieje się z nim coś niepokojącego. Kiedy zauważamy pierwsze niepokojące objawy u naszego psa, pierwszą myślą jaka nam się nasuwa jest to, że powinniśmy skontrolować jego temperaturę ciała. I teraz zadajemy sobie pytanie, jak zmierzyć temperaturę psu lub jaka, tak właściwie jest prawidłowa temperatura u psa, a może czy sens ma mierzenie temperatury u psa termometrem bezdotykowym? Na te, jak i na wiele innych pytań, odpowiedź znajdziecie w dalszej części artykułu, więc serdecznie zapraszam do lektury.

Jaka powinna być właściwa temperatura u psa

Normalna temperatura ciała u psa powinna mieścić się w granicach między 37,5, a 39 stopni Celsjusza. Zakres ten jest nieco wyższy niż u ludzi oraz może nieco wahać się w zależności od rasy, wieku, wielkości i trybu życia. Prawidłowa temperatura ciała naszego psiaka ma ogromne znaczenie w stosunku do jego samopoczucia, gorączka u psa niesie za sobą wiele konsekwencji nie tylko biorąc pod uwagę jego samopoczucie, ale także może powodować wiele konsekwencji zdrowotnych, a przy bardzo wysokiej gorączce może dojść do denaturacji białek w organizmie naszego psiaka co w konsekwencji prowadzi do śmierci, więc pod żadnym pozorem nie wolno lekceważyć wysokiej temperatury ciała u psa.

Jak sprawdzić temperaturę ciała u psa

Najbardziej wiarygodnym sposobem jest użycie termometru elektronicznego z apteki lub specjalnego termometru weterynaryjnego, który zaledwie po 2 sekundach jest w stanie zmierzyć temperaturę naszego pupila, ale tak właściwie to, gdzie i jak zmierzyć poprawnie temperaturę? Należy zadbać o komfort naszego psiaka, więc zaleca się, aby końcówkę termometru, którą będziemy wkładać naszemu psu w odbyt, posmarować odrobiną mydełka lub wazeliny, aby termometr wszedł delikatnie oraz nie powodował bólu i podrażnień. Taki termometr elektroniczny wkładamy i trzymamy w odbycie do momentu, aż temperatura przestanie się podnosić. Każde, nawet najmniejsze, odchylenie od normy powinno zapalić w naszej głowie czerwoną lampkę, ponieważ może to być rozpoczynający się bardziej lub mniej poważny stan chorobowy.

Wiele osób zastanawia się nad słusznością mierzenia temperatury u psa termometrem bezdotykowym. Niestety nie jest to zbyt wiarygodna metoda zważając na fakt, że nasz pupil często posiada niezmiernie gęstą pokrywę włosową, która uniemożliwia poprawny odczyt temperatury, a zmierzenie temperatury w uchu psa termometrem bezdotykowym może być niemiarodajne ze względu na to, że temperatura uszu niejednokrotnie bywa ciut niższa.

Jak sprawdzić, czy pies ma gorączkę bez termometru?

Wiele osób sugeruje się wilgotnością nosa, ale czy jest to wiarygodny sposób na określenie, czy nasz pupil cierpi i ma gorączkę? Niestety nie, wilgotność i temperatura nosa niejednokrotnie, może się zmieniać podczas zmian pogody, pory roku, a nawet podczas zróżnicowanej aktywności fizycznej. Natomiast zawsze warto bacznie obserwować zachowanie i samopoczucie naszego pupila i wychwytywać niepokojące zachowania, takie jak:

  • biegunka,
  • wymioty,
  • spadek wagi,
  • ropna wydzielina z oczu i nosa,
  • ślinotok,
  • nietypowe zachowanie,
  • apatia,
  • zmęczenie,
  • omdlenia,
  • utrata przytomności,
  • niechęć do jedzenia oraz zabawy.

Jeżeli cokolwiek w zachowaniu twojego pupila cię zaniepokoi to warto to skonsultować z lekarzem weterynarii, w razie jakiejkolwiek choroby, im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym są większe szanse na wyzdrowienie naszego przyjaciela.

Niska temperatura u psa, a objawy

Jakie mogą być objawy niskiej temperatury u psa? Niestety objawy hipotermii bywają dość niespecyficzne, ale najbardziej charakterystycznymi są:

  • dreszcze,
  • apatia,
  • wyraźnie chłodniejsze ciało psa,
  • zmęczenie,
  • ospałość,

Należy pamiętać, że do hipotermii psa może dojść w skutek wielu sytuacji. Jeżeli nasz psiak kąpał się w zimnym zbiorniku wodnym lub pozostawienie psa w zimnym i wietrznym miejscu bez możliwości schronienia. Jako właściciele tych bezbronnych istotek musimy zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort życia, a co za tym idzie musimy im zapewnić ciepły kąt.

Jaka temperatura jest niebezpieczna dla psa?

Temperatura u psa 40 stopni Celsjusza, jak i temperatura poniżej 35 stopni Celsjusza może bezpośrednio stanowić zagrożenie zdrowia i życia naszego pupila. Musimy pamiętać, że zachowanie prawidłowej homeostazy organizmu, w tym prawidłowej temperatury jest niezbędne do zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia naszego psa. Wychłodzenie czy nadmierne przegrzanie mogą prowadzić do nieodwracalnych zmian w organizmie, a w konsekwencji do śmierci, dlatego tak ważne jest, aby wszystkie niepokojące objawy konsultować z lekarzem weterynarii, dzięki czemu będziemy w stanie ustrzec się przed poważnymi konsekwencjami zaistniałej sytuacji.

Jak postępować w przypadku gorączki czy wychłodzenia?

Jeżeli podejrzewamy hipotermię u naszego pupila najważniejsze jest, aby zacząć działać szybko. Najważniejsze jest, aby zapewnić psiakowi ciepły i suchy kąt. Jeżeli psiak jest przemoczony, należy wytrzeć go tak, aby był suchy i zapewnić mu dostęp do letniej wody, jednak takiej, aby nie okazała się zbyt gorąca, ponieważ to mogłoby doprowadzić do licznych poparzeń. Jeżeli mamy do czynienia z małym psiakiem możemy ogrzewać go za pomocą własnego ciała, natomiast przy psach większych ras, należy psiaka owinąć kocem.

A jakie jest postępowanie podczas gorączki u psa? Pierwszą zasadą jakiej pod żadnym pozorem nie można złamać jest to, że nie wolno podawać psu ludzkich leków na gorączkę takich jak na przykład ibuprofen, paracetamol, ponieważ mogą one powodować nieodwracalne uszkodzenia narządów wewnętrznych naszego pupila, a w szczególności tkanek wątroby, są one bardzo toksyczne dla psów. Z gorączką należy jak najszybciej udać się do lekarz weterynarii. Jedyną pomoc jaką możemy udzielić naszemu zwierzakowi jest robienie mu zimnych okładów. Można dać mu butelkę z zimną wodą, aby mógł się do niej przytulić. Chory pies powinien mieć nieograniczony dostęp do świeżej i zimnej wody.

5/5 - (1 głosy)
Anastazja Kot

Miłośniczka zwierząt, prywatnie właścicielka dwóch psów - Zosi i Amy. Interesuję się behawiorem, żywieniem i szeroko pojętą pracą z psami.

Zobacz artykuły
Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *